
Ден на отворените врати - 25 април 2026 година




Информация за Пролетното Математическо състезание, учебна 2025/2026 година
Задачи от състезанието - ЛИНК
Протокол с резултатите на учениците от 4 клас от Пролетното математическо състезание, проведено на 28.03.2026 г. - ЛИНК
УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ,
Пролетното математическо състезание за ученици от IV клас ще се проведе на 28.03 2026 г. от 09:00ч. в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, гр. Габрово.
В срок до 16.03.2026г. родителите/ настойниците/ попечителите, носещи родителска отговорност за учениците желаещи да участват в състезанието следва да подадат заявление за участие в състезанието и декларация за информирано съгласие до директора на училището, в което се обучава ученика. В деня на състезанието 28.03.2026 г. учениците следва да се явят до 08:30 часа в сградата на ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.
Състезанието важи за прием в V клас в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, гр. Габрово.
Декларация за информирано съгласие - ТУК
Заявление за участие - ТУК
Ученици от ПМГ – Габрово с първа награда в състезание „Идейник“
На 17 януари 2026 г. в Централни хали, гр. София се проведе националното състезание за ученически проекти „Идейник“, в което участваха 10 отбора от различни краища на България – Айтос, Варна, Свищов, Габрово и други.
Форматът на състезанието включваше представяне на проекти чрез презентация, видеоклип и допълнителни мултимедийни материали, подготвени от самите отбори. Проектите бяха оценявани от жури, което следеше както за оригиналността на идеята, така и за начина на нейното представяне.

Отборът на ПМГ – Габрово спечели първо място с проекта „Пазители на времето“, впечатлявайки журито със силна концепция, креативност и изключително мотивирано представяне.

Състав на отбора:
-
12 Б клас – Габриела Кирева и Надежда Трифонова
-
11 А клас – Емилия Димитрова
-
11 Б клас – Борис Иванов и Никола Цанев
Ръководител на отбора беше Никола Атанасов, а учениците бяха напътствани и от своя ментор Иво Станков – team manager в Partners Group BG.

Основната идея на проекта е да се придаде нов, красив и смислен облик на застарели пейки в градската среда, като те бъдат реставрирани и превърнати в носители на история и културна памет.
На ключови места ще бъдат поставени QR кодове, които ще водят към истории за града или значими личности, свързани с него. Проектът включва и церемониално заравяне на капсула на времето, която да съхрани послания за бъдещите поколения.
Журито изрази своето възхищение от увереното и вдъхновяващо представяне на учениците, както и от социалната значимост и устойчивостта на идеята.
Проектът бе отличен с първа награда и награден фонд от 1800 лв., което е сериозно признание за труда, креативността и екипната работа на учениците.
Поздравления за целия отбор, ръководителя и ментора за постигнатия успех и достойното представяне на ПМГ – Габрово на национално ниво!

Успех с отдаденост: ПМГ спечели престижния Знак за качество!



От будители за будители

Честит Празник!
Пазителите на светлината
Има дни, в които времето се навежда пред вечността. Дни, когато не отбелязваме дата, а се докосваме до собствената си памет. Такъв е Първи ноември, не просто празник на буквите, а възкресение на българския дух. Денят, в който си припомняме, че светлината не се наследява, тя се пази.
Будителите - това са хората, които превърнаха словото в огън и знанието в спасение. Те не търсеха венци, нито аплодисменти. Те просто отказаха да мълчат, когато народът спеше, обречен на робската люлка. Не обличаха доспехи, а търпение. Не изковаваха мечове, а мисли. В свят, в който покорството беше навик, те осмелиха ума да бъде свободен.
Паисий Хилендарски, човекът, който в тишината на една монашеска килия събуди цял народ. При мъждукаща свещ и самота, по-тежка от окови, той написа книга, която не просто разказва миналото, а го възкресява. „История славянобългарска“ не е хроника, а зов - към паметта, към самоуважението, към онова свято: „Помни кой си!“.
След него дойде Вазов, поетът, който превърна езика ни в дом. Той издигна България в стих, направи от думите убежище за нацията и съвест за човека. Когато перото му мълчеше, гърмеше сърцето му.
Петър Берон, с „Рибния буквар“, направи първата крачка към бъдещето. Във времето, когато училището беше лукс, той го превърна в надежда. А Васил Априлов, човекът, който отдаде живота си на просветата, ни показа, че образованието не е украса на ума, а неговата най-чиста форма на свобода.
Тези хора не търсеха безсмъртие, но го заслужиха. Те разбираха, че народ без памет е шум, а човек без знание - сянка. Когато страхът беше закон, те избраха мисълта. Когато светът се покланяше на мрака, те запалиха свещ.
Но будителството не е обвързано с векове и портрети. То не е прах по учебник, а състояние на духа, онзи тих глас в човека, който му напомня, че има дълг към истината. Днес живеем в епоха на светлини без светлина - екрани, които ослепяват, и думи, които не казват нищо. Информацията ни залива, но знанието изчезва между редовете. И затова имаме нужда от нови будители - хора, които не просто знаят, а разбират; не просто говорят, а слушат; не просто живеят, а оставят следа.
Аз вярвам, че будителят не е само в миналото. Понякога той стои пред теб в класната стая, учител, който вярва в дете, от което всички са се отказали. Понякога е майка, която учи с обич, когато няма какво друго да даде. А друг път, млад човек, който не продава идеалите си за удобство. Всяко сърце, което пази огъня на доброто, е продължение на онази искра от миналото.
Да бъдеш будител днес значи да не се предаваш на безразличието. Да говориш, когато другите мълчат. Да обичаш знанието в свят, който обожествява невежеството. Да защитаваш човечността дори тогава, когато тя изглежда изгубена.
Когато се прекланяме пред делото на будителите, ние не се връщаме назад, ние се оглеждаме в тях, за да видим колко от тях живее в нас. Те са лицето на България, изваяно от упоритост, вяра и доблест.
Днес повече от всякога имаме нужда от тази светлина. От огъня, който не гори, а осветява. От гласовете, които не крещят, а вдъхновяват. От пламъка, който не угасва в буря, защото е запален от съвест.
Будителите ни оставиха не пепел, а искра. Тя е в нас. И ако я пазим – ще има утре, в което има смисъл.
Есе от Елизабет Кръстева, Xг клас
ПМГ „Акад.Иван Гюзелев“, Габрово

Първи стъпки в семейството на ПМГ

Днешният опознавателен ден, денят на първото „здравей“, постави началото, изгради основите на мост между непознатото и увереността. Осмокласниците направиха първите си стъпки като екип с общи стремежи и очаквания.


Те бяха посрещнати и поздравени от директора на гимназията, от своите бъдещи учители, от представители на ученическия съвет, които ги въведоха в класните стаи за първи път и им разказаха за вълнуващото време, което им предстои.
Скъпи осмокласници, добре дошли в голямото семейство на Природоматематическата гимназия!

Важно съобщение - Откриване на учебната година и родителска среща
Училищната общност на Природоматематическа гимназия "Академик Иван Гюзелев" с вълнение кани всички осмокласници на опознавателен ден на 11 септември 2025 г. (четвъртък) от 10:00 ч. в двора на гимназията. Това е специален момент, в който, вие, осмокласници, ще имате възможност да научите повече за училищния живот и възможностите, които ви очакват, да направите първите си крачки в новата учебна среда, която, вярваме, ще се превърне във ваш втори дом.
Уважаеми родители, на 11.09.2025 г. от 17:30 ч. ще се проведе родителска среща по паралелки с класните ръководители на всички ученици.

Тържественото откриване на учебната 2025-2026 година ще се състои на 15.09.2025 г. от 09:30 ч. в двора на гимназията. Каним всички ученици и гости да присъстват на ритуала. Официалното облекло за всички ученици е бели ризи/блузи, черни поли/панталони и задължително добро настроение. Нека гордо носим и знака на ПМГ (без новопостъпилите ученици).
Очакваме Ви!
Отново блестящ успех с национално признание и значение за Природоматематическа гимназия - Габрово!
С почетното отличие “Национална диплома" от Министерството на образованието и науката ще бъдат удостоени четиримата наши зрелостници от випуск 2024/2025, които са постигнали отличен (6.00) успех по всички учебни предмети в дипломата за средно образование, както и на двата държавни зрелостни изпита. Емил Стефанов, Кремена Колева, Магдалена Чамурова и Моника Ръжданова са единствените ученици от област Габрово, които на 12.09.25 г. ще бъдат наградени с отличието на тържествена церемония в Националния археологически институт с музей - БАН, гр. София.
Нека пътят им бъде пример, а успехите им - последвани. Честито, гордеем се с вас!

Важно за бъдещите осмокласници!
Записването на ученици, приети на втори етап на класиране, ще се извърши в сградата на гимназията, зала 106 от 08:00ч. до 17:30ч. на следните дати - 22.07.2025г., 23.07.2025г., 24.07.2025г.
Необходими документи за записване:
- Свидетелство за основно образование (оригинал);
- Само за приетите в професионална паралелка "Системно програмиране" - оригинал на медицинско свидетелство, издадено от общопрактикуващия лекар.
Страница 5 от 10




