В периода 14 - 16 април 2025 година в Габрово в зала „Възраждане“ се проведе трети регионален форум по Национална програма на МОН „Иновации в действие“ на тема: „Мрежи за напредък от идеи към иновации“.
Домакин на форума бяха Регионално управление на образованието - Габрово и ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово. Форумът събра над 200 участници от 40 училища от областите Габрово, Велико Търново, Русе, Разград, Силистра, Благоевград, Варна. Участват и Технически университет — Габрово, Тракийски университет - Стара Загора.
С разнообразни доклади, презентации и споделяне на добри практики, те представят, както собствените си професионални постижения и опит, така и на институциите, които представляват. Представени са 25 иновативни проекти от: 1 начално училище, 10 основни училища, 5 средни училища. 4 професионални гимназии, 2 профилирани гимназии и 2 висши учебни заведения.
Споделените иновации са в направления - дигитални компетентности, смарт училище, креативно мислене, емоционални и комуникативни умения, бинарни и мултидисциплинарни уроци, методи за STEM обучение, наука на сцената, проектно - базирано обучение за ученици в XXI век, атрактивни подходи в процеса на обучение, иновативно свободно пространство. Споделени са практики по - Дигитални науки, Софтуерни науки, Програмиране и Роботика. Представители на Техническият университет - Габрово, Тракийски университет - Стара Загора и НЦПКПС споделиха своя опит в прилагането на иновации като естествено продължение на процеса за развиване на култура за използване на ефективни подходи в обучението и приемственост между средно и висше образование. Част от форума бе обучение за „Социално - психологическа подкрепа в училищата по време на кризи“, в което се представя социално - психологическа подкрепа в училищата по време на кризи и други критични ситуации, застрашаващи живота и здравето на учениците и персонала в училище.
Проведените дискусии се оказаха ефективни за участниците с възможност за мултиплициране и споделяне на иновативни идеи, а форумът чудесно място за изграждане на мрежа от връзки и обмен на информация между училищата на пет области на Северен Централен район, с което се постигнаха целите на Националната програма на МОН.